wtorek, 15 lipca 2014

Projekty wnętrz: salon wypełniony światłem

Aranżacja salonu to jeden z ważniejszych etapów urządzania nowego domu czy mieszkania. To pomieszczenie przeznaczone dla całej rodziny: w salonie spędzamy razem czas, wypoczywamy i relaksujemy się. To także pokój reprezentacyjny, w którym gościmy przyjaciół, urządzamy przyjęcia czy świąteczne uroczystości. Jak urządzić salon, by mieszkańcom przebywanie w nim sprawiało radość, a goście czuli się, jak u siebie w domu?
(Bez względu na powierzchnię, salon jest centralnym miejscem w każdym domu.)
Wybieramy pomieszczenie na salon
Zacznijmy od podstaw. Na salon zwykle przeznaczamy największy pokój w domu czy mieszkaniu. W domach jednorodzinnych pokój dzienny nie powinien być mniejszy niż 25 mkw – jest to minimum dla wnętrza, z którego korzystać będzie cała rodzina, często jednocześnie. Powierzchnia 35 mkw pozwoli nam już urządzić naprawdę wygodny pokój, z funkcjonalnym podziałem na strefy, łącznie ze strefą jadalnianą.  Salon urządzony na planie kwadratu stanie się funkcjonalny i łatwy do urządzenia, a ten o nieregularny kształtach pozwoli na ciekawe wydzielenie stref: np. wypoczynkowej czy rozrywkowej.
Kupując mieszkanie czy wybierając projekt domu na posiadaną już działkę, sprawdźmy, jak salon zostanie usytuowany względem stron świata. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy okna w salonie wychodzą na południową stronę, najbardziej nasłonecznioną, przez którą do wnętrza dociera słońce bez względu na porę roku. Docenimy to nawet zimą, gdy słońce świecące pod niskim kątem nie będzie ograniczane ani przez dach, balkon sąsiedniego mieszkania czy czy przez wystający okap.
Pozyskana przez okna energia słoneczna dogrzeje i doświetli pomieszczenie, a nam zapewni dawkę energii i dobre samopoczucie o każdej porze roku. Nie bez powodu przecież to w salonie planuje się najczęściej duże okna balkonowe, tarasowe, wykusz czy – w nowoczesnym budownictwie – wręcz przeszklone ściany. W domach jednorodzinnych salon na stronie południowej efektownie łączy się z ogrodem czy tarasem, który latem staje się przedłużeniem powierzchni pokoju.
(W domach jednorodzinnych salon łączy się z tarasem lub wyjściem na ogród.)
Wybieramy kolory do salonu
Pamiętajmy, że kolory bardzo silnie działają na psychikę człowieka. Te ciemne i intensywne mogą wręcz powodować smutek, nerwowość czy wręcz stany depresyjne, dlatego bardzo rozważnie należy je stosować w pomieszczeniu, w którym będziemy spędzać dużo czasu.
Bez względu na to, jaki styl wybierzemy do salonu, jasne kolory ścian sprawdzą się doskonale. Ponadczasowa biel, delikatne pastele czy łagodne szarości wypełnią wnętrze światłem i optycznie je powiększą – ma to znaczenie nie tylko w przypadku niewielkich pomieszczeń. Aby pogłębić efekt, możemy „oszukać oko” wieszając lustra na ścianie, czy stosując drzwi z taflą lustra, np. na szafie wnękowej.
Jak wspomniano wyżej, ciemne kolory stosujmy z umiarem, ale nie rezygnujmy z nich całkowicie, gdyż nadają wnętrzom głębi i elegancji. Możemy wybrać jedną ścianę – np. tę przed którą stanie telewizor – i pomalować ją na ciemny kolor bądź zastosować jakąś ciekawą strukturę dekoracyjną. Da to fantastyczny efekt, a nie przytłoczy pomieszczenia.
A jaki kolor wybrać na podłogi? Podobnie, jak w przypadku ścian, jasne podłogi powiększą wnętrza, sprawdzą się więc doskonale, jeśli urządzamy mały salon. Ale duże wnętrza czy otwarte przestrzenie wykończone całkowicie w jasnych barwach mogą wydawać się za zimne. W przestronnych wnętrzach ciemna podłoga pozwoli uniknąć skojarzenia ze sterylnym laboratorium, doda przytulnego charakteru, ociepli je i uszlachetni, a także skoryguje zbyt wysokie pomieszczenie, optycznie je skracając.
Urządzamy salon
Gdy mamy już projekt salonu i wybraliśmy jego kolorystykę oraz styl, w którym chcemy go urządzić, kolejnym etapem jest dobór mebli i wyposażenia. Jak jednak uniknąć sytuacji, kiedy wyposażenie burzy proporcje wnętrza, utrudnia komunikację czy nie pasuje do kolorów ścian i podłóg? Urządzanie domu czy mieszkania to bardzo kosztowne zadanie i nie możemy pozwolić sobie na pomyłkę. Dlatego przed zakupem konkretnych elementów, warto stworzyć ich wirtualny obraz.
W tym celu możemy skorzystać z programów komputerowych, które oferują projektowanie pokoju online. Świetnym narzędziem jest program do aranżacji wnętrz www.ImoPlan.pl, którego największą zaletą jest przede wszystkim prosta obsługa, umożliwiająca stworzenie profesjonalnego projektu wnętrza nawet mniej zaawansowanym użytkownikom programów komputerowych. Nie musimy zatrudniać projektantów wnętrz, własny projekt da nam wstępny obraz tego, jak wyposażenie wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia i komfort poruszania się po nim, a także czy odzwierciedli nasz gust i upodobania.
(Przyjazna grafika, tysiące możliwości aranżacyjnych i efekt wnętrza w 3D to narzędzia, które od teraz dostępne są dla każdego internauty.)
Program www.ImoPlan.pl umożliwia zaprojektowanie własnego układu pomieszczeń (przy użyciu edytora ‘kredki’) bądź skorzystania z kilku wzorcowych kształtów pomieszczeń, a dla jeśli planujemy budowę domu – platforma pozwala na wykorzystanie jednego z bogatej bazy gotowych projektów domów.
Po określeniu rozmiaru i kształtu pomieszczenia, kolejnym krokiem jest dowolne rozmieszczenie wyposażenia. Możemy skorzystać z blisko 10 000 gotowych przedmiotów: mebli, dekoracji czy elementów takich jak drzwi, okna itp. – aplikacja stale wzbogacać się będzie o kolejne elementy wystroju. Mamy również możliwość importu zdjęć posiadanych na dysku komputera, jako gotowego, nowego archetypu do biblioteki.
Operowanie programem jest niezwykle proste, a atrakcyjna i przyjazna szata graficzna bardzo przejrzyście pozwala na wybór konkretnej funkcji. Zobaczmy krótki film instruktażowy, który krok po kroku objaśnia najważniejsze funkcje programu:

Jak widzieliśmy na filmie, ImoPlan oferuje nie tylko tryb rzutu 2d, ale jednocześnie umożliwia spacer po zaprojektowanych pomieszczeniach w trybie 3d. Urządzanie wnętrz to świetny przykład wykorzystania trójwymiarowej technologii – wirtualny spacer daje dokładne wyobrażenie o wyglądzie i funkcjonalności wnętrza. Zobaczenie wystroju w trójwymiarze przed dokonaniem faktycznych zmian we wnętrzach pozwoli nam uniknąć błędów aranżacyjnych czy ergonomicznych i nietrafionych (a kosztownych) zakupów sprzętów i mebli, dając natomiast późniejszą satysfakcję i radość z mieszkania w wymarzonych czterech kątach.
(Aplikacja ImoPlan jest czytelna i łatwa w obsłudze, nie wymaga dodatkowych pluginów czy instalowania programu na dysku.)
Do obsługi programu ImoPlan potrzebna jest tylko dowolna przeglądarka internetowa i pomysł na to, jak chcemy urządzić nasz salon, choć projekt możemy zmieniać wielokrotnie – kto wie, kiedy znajdziemy kolejną inspirację…

2 komentarze:

  1. Moja siostra poleciła nam sklep www.akar.olsztyn.pl – kosrzystaliśmy i jesteśmy zachwyceni!

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezwykle ciekawe rozwiązania. A ja właśnie miałam problem ze znalezieniem inspiracji w internecie. Przeglądałam wiele różnych blogów i dopiero tutaj znalazłam ciekawe przykłady. Jakbym jeszcze skorzystała z usług biura projektowego https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/salon to problem z urządzaniem maiłabym z głowy.

    OdpowiedzUsuń