wtorek, 15 lipca 2014

Mała łazienka w bloku: funkcjonalne i modne wnętrze

Mała łazienka wymaga przemyślanego projektu i poszukiwania rozwiązań zapewniających porządek i ład w małym wnętrzu. Zanim wybierzemy odpowiednie meble i wyposażenie, wygospodarujmy w innych pomieszczeniach miejsce na przechowywanie zapasowych ręczników, środków czystości i pielęgnacji, tak, by w łazience znalazło się tylko to, co niezbędne.
Zastanówmy się także, czy nie uda nam się znaleźć innego miejsca na pralkę. Choć producenci sprzętów AGD oferują pralki do małych łazienek, zarówno takie, które otwierają się od góry i oszczędzają przestrzeń konieczną do załadowania pralki, jak i otwierane z przodu, na których ustawić można środki do prania czy lekki kosz na bieliznę, to jednak mogą one być niewystarczające dla kilkuosobowej rodziny. Pralka w kuchni, w schowku czy w szafie wnękowej w przedpokoju pozwoli nam zaoszczędzić cenne miejsce w łazience.
Urządzanie małej łazienki – o czym warto pamiętać?
- Prysznic, kabina, wanna do małej łazienki
  • W małej łazience dużo lepszym rozwiązaniem niż wanna jest kabina prysznicowa. Najmniejsza kabina prysznicowa ma wymiary ok. 80 cm, częściej stosuje się małe kabiny 90 cm, w których już raczej swobodnie poruszać się będzie dorosły domownik. Ruchy wykonywane pod prysznicem nie mogą być ograniczane drzwiami kabiny – dlatego wybierzmy kabiny ze ściętym narożnikiem, a nie okrągłe, w których w środku jest mniej miejsca.
  • Kabina prysznicowa najczęściej montowana jest w narożniku. Jeżeli nasza mała łazienka posiada wnękę – warto w niej zamontować, tym razem już prostokątną kabinę, która szczelnie wypełni wolną przestrzeń, oszczędzając powierzchnię reszty pomieszczenia.
  • Ważne jest, aby ścianki i drzwi kabiny były przezroczyste! Da to wrażenie przestrzeni, a kabina – największe urządzenie w łazience – nie będzie jej przytłaczała.
  • Możemy również zamontować kratkę odpływową w podłodze, najlepiej w rogu pomieszczenia. Potrzebujemy na to najmniej 70 x 70 cm. Oczywiście potrzebujemy zasłonki, która podczas kąpieli zabezpieczy pomieszczenie przed tryskającą wodą. Ponadto takie rozwiązanie sprawia, że mamy większe możliwości “manewrów” pod prysznicem – zasłona nie ogranicza naszych ruchów tak, jak niewielkich rozmiarów kabina prysznicowa.
  • Możemy również wybrać brodzik – najmniejszy również o wymiarach 70 x 70 cm, który także pozwala na swobodę ruchu. Na rynku dostępne są brodziki o różnej głębokości, standardowa wynosi 15 cm. Niektóre brodziki mają nawet wyprofilowane miejsce do siedzenia, zatem i dla osoby starszej brak wanny nie będzie tak uciążliwy.
  • Jeżeli nie potrafimy zrezygnować z wanny, warto postawić na wanny asymetryczne. Asymetryczna wanna po przekątnej (tak jak w wannie leżymy) może mieć np. 180 cm, a zajmuje 150 cm i oferuje przy tym taką sama wygodę jak klasyczna wanna o długości 180 cm.
- Umywalki, sedesy do małej łazienki
  • Najmniejsze umywalki dostępne na rynku mają szerokość 35-40 cm. Nie są jednak funkcjonalne do łazienki, z której korzystają domownicy. Może się przydać wyłącznie do osobnej toalety, gdzie służą wyłącznie do mycia rąk, a w ich pobliżu nie ma nic więcej poza stojącą mydelniczką.
  • Projektanci wnętrz twierdzą, że minimalna szerokość umywalki do łazienki nie powinna być mniejsza niż 45 cm. Możemy natomiast wybrać model płytszy niż standardowa armatura, o głębokości 38-44 cm.
  • Dobrym rozwiązaniem może być również umywalka narożna, która maksymalnie wykorzysta wolną powierzchnię w kącie pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że jeżeli do dyspozycji mamy wolny jeden kąt, dużo lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie tam kabiny prysznicowej (również z narożnym brodzikiem).
  • Korzystny jest również montaż umywalki na blacie szafki. Dzięki temu przy umywalce jest miejsce na niezbędne przedmioty (mydło, szczoteczka do zębów itp.), a pod nią mamy schowek na detergenty, ręczniki czy inne akcesoria łazienkowe.
  • Sedes może być stojący lub podwieszany. Do małej łazienki warto przewidzieć wiszącą miskę ustępową, przy której instalacja i zbiornik na wodę nie są widoczne. Najmniejsze miski mają długość ok. 46 cm, ale należy zwrócić uwagę, że dodatkowo potrzebujemy ok. 20 cm do jej obudowy.
  • Kompakt stojący ma natomiast odpływ pionowy, co pozwala na bliższe przysunięcie go do ściany. Jego długość zaczyna się już od 60 cm.
- Meble do małej łazienki
Nawet w małej łazience musi znaleźć się miejsce na przechowywanie niezbędnych przyborów łazienkowych, kosmetyków czy środków czystości. W zależności od kształtu pomieszczenia, możemy wybrać wysokie i wąskie szafki stojące, półki i szafki wiszące, których głębokość zaczyna się już od 10-12 cm bądź zabudowę ściany lub wnęki, jeżeli pomieszczenie ją posiada.
Zainspiruj się: mała łazienka – galeria
(Aranżacja małej łazienki, fot. Dreamstime)
(Aranżacja małej łazienki, fot. Dreamstime)
(Seria Nano od Cersanit)
(Powierzchnia prysznicowa Kaldewei Xetis oraz wanna Puro Duo od Kaldewei)
(Aranżacja małej łazienki, fot. Dreamstime)
(Seria Nano od Cersanit)
(Aranżacja małej łazienki, fot. Dreamstime)

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe rozwiązania, które są niezbędne w przypadku małej łazienki. W przypadku aranżacji zawsze można wesprzeć się gotowymi projektami takimi jak tutaj https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/lazienka . Jest ich sporo i to w bardzo różnych stylach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie niedługo będę aranżował bardzo małą łazienkę bo tylko 4,5m2 i zastanawiam się jak wykorzystać każdy centymetr. Sprawdzam sklepy z wyposażeniem łazienki i szukam inspiracji :D

    OdpowiedzUsuń